گوگل منو
گوگل منو

انواع طرز تهیه سوپ

آب گوشت

برای انواع سوپها و پتازها و سس ها و بعضی از غذاها احتیاج به مقداری اب گوشت داریم که دستور تهیه ان ذیلا داده می شود:

مواد لازم برای تهیه یک لیتر اب گوشت خوشمزه که در حدود پنج پیمانه می شود:

1- استخوان راسته بدون گوشت                 2 تا 3 کیلو

و یا خرده ریزه گوشت راسته در حدود یک کیلو

(معمولا گوشتی که برای کباب یا بیفتک و انواع ان تهیه می شود مقداری مازاد دارد که بیشتر به مصرف تهیه اب گوشت میرسد)

و یا گوشت سر دست با استخوان             1 کیلو

2-ساقه کرفس یا (برگ بو دو سه عدد)       2 تا 4 عدد

3-هویج فرنگی                      یک تا دو عدد

4- پیاز                               یک عدد متوسط

5- سیر                      یکی دو حبه

6-اب سرد                       در حدود سه لیتر (15 پیمانه)

7- نمک فلفل به مقدار کافی

طرز تهیه :

گوشت را تکه می کنیم و استخوانها را می شکنیم و انها را می شوئیم. بعد سبزیها را خرد می نمائیم و با اب سرد که مقدار انرا ذکر کرده ایم داخل گوشت میریزیم و روی حرارت ملایم میگذاریم تا بپزد؛ در اواخر طبخ کمی نمک و فلفل می ریزیم مقدار اب گوشت تهیه شده باید در حدود 5 لیوان باشد- انرا از صافی رد می کنیم میگذاریم کاملا سرد شود و چربی روی انرا میگیریم و بعد انرا مصرف می کنیم.

 

طرز استفاده از قرص سوپ

بجای تهیه ابگوشت خوشمزه شدن انواع سوپ و سس مصرف می شود می توانیم از قرص های سوپ اماده استفاده کنیم در صورتیکه قرص ها کوچک باشند یک عدد ان با یک لیوان اب ساده بجای یک لیوان ابگوشت و در صورتیکه قرص بزرگتر باشد یک عدد ان را با دو لیوان اب بجای 2 لیوان ابگوشت مصرف می شود در صورت مصرف قرص نمک مصرف نمیکنیم مگر انکه بعد از اماده شدن و چشیدن احتیاج به نمک باشد.

 

بویون(Buillon)

اب مرغ صاف کرده خوشمزه را به نسبت احتباج در سوپخوری یا فنجانهای مخصوص میریزیم و روی انرا کمی جعفری خرد کرده می پاشیم در صورت استفاده از فنجان یک حلقه لیمو ترش را چاک می دهیم و به لبه فنجان فرو می نمائیم.

 

برش-برای 6 نفر:

  • گوشت قلم یا سر دست با استخوان یک کیلو تا یک کیلو نیم (بهتر است گوشت برش کمی چربی داشته باشد.)
  • کلم برگ           یک کیلو
  • هویج دو تا سه عدد
  • چغندر کوچک قرمز یک تا دو عدد
  • سیب زمینی سه تا چهار عدد
  • رب گوجه فرنگی دو قاشق سوپخوری
  • خامه                    150 گرم
  • لوبیایسبز خرد شده یک لیوان (250 گرم)

طرز تهیه:

گوشت را قطعه قطعه می کنیم و با مقداری اب میگذاریم بپزد بعد کلم را خرد و چغندر و هویج را خلال می کنیم و با لوبیا و کلم داخل گوشت می ریزیم تا بپزد. انگاه سیب زمینی را خلال می کنیم و بدان اضافه می نمائیم تا سیب زمینی نیز بپزد و با ان نمک و فلفل بقدر کافی می زنیم بعد رب گوجه فرنگی را در کمی اب حل می کنیم و داخل برش میریزیم و می گذاریم برش چند جوش بزند. بعد استخوان های گوشت را خارج می کنیم و برش را در ظرف می کشیم و روی انرا خامه میریزیم در صورتیکه بخواهیم اب برش کمی غلیظ شود ممکن است یک قاشق ارد را در کمی کره یا روغن کمی سرخ کنیم و وقتی گوشت و سبزیجات پخته شد داخل برش بریزیم-چون معمولا برش را از گوشت گاو یا گوساله تهیه می کنند لذا مقدار اب برای پختن ان متناسب با نوع گوشت ان است.

 

سوپ پیاز – برای 6 نفر:

1-

پیاز

نیم کیلو

2-

روغن

صد گرم

3-

ارد

دو قاشق سوپخوری

4-

پنیر گرویر رنده شده

150 گرم

5-

نمک و فلفل بقدر کافی

 

طرز تهیه:

پیاز را نازک خلال و با روغن سرخ می کنیم تا کمی طلائی شود بعد ارد را کم کم روی پیاز می پاشیم و بهم می زنیم تا ارد نیز کمی طلائی شود انگاه چهار تا پنج لیوان ابگوشت را بتدریج روی  پیاز میریزیم و مرتب بهم می زنیم تا ارد گلوله نشود. حرارت را خیلی ملایم می کنیم تا سوپ کاملا لعاب بیندازد و کمی غلیظ شود. کمی از پنیر را کنار می گذاریم و بقیه را داخل سوپ مس ریزیم وبهم می زنیم تا پنیر حل شود. ممکن است داخل سوپخوری را یک لیوان نان تست شده چهار گوش کوچک بریزیم(برای تست کردن نانها نان سفید بریده شده را چهار گوش چهار گوش و کوچک خرد می کنیم در فر یا در تابه روی اتش کمی تست می کنیم.) سوپ را روی نان میریزیم د سه قاشق پنیر را روی ان می پاشیم و در صورتیکه بخواهیم روی سوپ قشری بسته شود ممکن است ظرف سوپخوری را چند دقیقه در فر با حرارت ملایم بگذاریم و یا بلافصله سر میز ببریم.

 

سوپ ترشک-برای 6 نفر:

1-

ترشک

500 گرم

2-

سیب زمینی پخته

نیم کیلو

3-

کره

50 گرم

4-

آب گوشت

4 تا 5 لیوان

5-

خامه

75 گرم

6-

تره فرنگی خرد شده

یک فنجان

7-

نمک و فلفل به اندازه کافی

 

طرز تهیه:

تره فرنگی را با کره کمی سرخ میکنیم و اب گوشت را میریزیم و میگذاریم تره فرنگی کاملا بپزد بعد انرا از صافی یا دستگاه رد می کنیم. انگاه سیب زمینی پخته را از صافی یا دستگاه مخصوص رد می کنیم و با تره فرنگی صاف شده مخلوط می کنیم و در صورتیکه مایه غلیظ باشد کمی اب یا اب گوشت بان می افزائیم بعد روی حرارت ملایم میگذاریم انگاه ترشک تمیز کرده و خرد شده را میریزیم و وقتی ترشک نیز کاملا اماده و پخته شدو سوپ جا افتاد سوپ را در سوپخوری میریزیم و خامه  را روی ان می دهیم.

ترشک نوعی سبزی شبیه اسنفاج است که برگهای ان ظریفتر و طعم ان کاملا ترش می باشد.

 

سوپ تره فرنگی-برای 6 نفر:

1-

تره فرنگی

2 تا 3 دسته

2-

ارد سفید

2 قاشق سوپخوری پر

3-

اب گوشت

پنج لیوان

4-

زرده تخم مرغ

سه تا چهار عدد

5-

خامه

150 گرم

6-

کره

50 گرم

7-

اب لیمو

2/1 استکان

8-

نمک به مفچقدار کافی

 

طرز تهیه:

ریشه و برگهای سبز تره فرنگی را جدا می کنیم و قسمت سفید انرا خرد می کنیم و میشوییم و با دوسه لیوان اب و کمی نمک می گذاریم بپزد بعد از پختن تره فرنگی را از صافی یا دستگاه مخصوص رد می کنیم و ارد را به کمی کره سرخ می کنیم و حرارت را ملایم می نمائیم و اب گوشت را بتدریج داخل ارد سرخ شده میریزیم و مرتب بهم می زنیم تا ارد در ابگوشت حل شود انگاه تره فرنگی اماده شده را داخل این مایه می ریزیم و میگذاریم چند جوش بزند و سوپ کمی غلیظ شود و باندازه کافی نمک و فلفل بان می پاشیم بعد زرده تخم های تخم مرغ را خوب میزنیم و با اب لیمو و کمی نمک مخلوط می نمائیم و داخل سوپخوری میریزیم و سوپ را داغ داغ بتدریج روی تخم مرغ میریزیم و بهم میزنیم و خامه را روی سوپ می دهیم.

ممکن است تره فرنگی را حلقه حلقه نازک ببریم با مقداری اب و کمی نمک بپزیم بعد مطابق دستور فوق ارد را با کره سرخ کنیم داخل تره فرنگی برییم. اب گوشت را اضافه کنیم بگذاریم سوپ اهسته اهسته بجوشد و کمی غلیظ شود بعد مطابق دستور فوق عمل کنیم. در اینصورت یک دسته تره فرنگی کافیست.

 

سوپ جو-برای 6 نفر:

1-

جو پوست گرفته

در حدود 2/1 پیمانه (100گرم)

2-

آب گوشت بدون چربی

پنج تا شش پیمانه

3-

هویج رنده شده

دو تا سه قاشق سوپخوری

4-

خامه

صد گرم

5-

سس سفید غلیظ

دو پیمانه

6-

نمک و فلفل بقدر کافی

 

طرز تهیه:

بهتر است جو را بعد از شستن یکی دو ساعت خیس کنیم تا زودتر بپزد بعد جو را با اب گوشت میگذاریم بپزد و کاملا لعاب بیندازد و هویج را اضافه می کنیم بعد از چند جوش که هویج پخته شد سس سفید را داخل سوپ میریزیم و میگذاریم سوپ اهسته بجوشد و کمی غلیظ شود سوپ را در سوپخوری میریزیم و خامه را روی ان میدهیم ممکن است کمی جعفری خرد کرده نیز روی سوپ بپاشیم.

 

سوپ سبزی Soupe Maraichere –برای 6 نفر:

1-

پیاز متوسط

یکی دو عدد

2-

فلفل دلمه ای

یکی دو عدد

3-

شلغم

یکی دو عدد

4-

کرفس خرد شده (سلری)

یک فنجان

5-

کلم برگ خرد شده

 دو فنجان

6-

سیب زمینی خرد شده

دو فنجان

7-

کله کاهو خرد شده (در صورت تمایل)

یک فنجان

8-

اسفناج پاک شده

دو فنجان

9-

ترشک در صورت امکان

یک فنجان

10-

کره

صد گرم

11-

اب گوشت یا شیر

5 تا 6 لیوان

12-

اسپاگتی کوچک که باشکال مختلف

یک فنجان

13-

نمک به مقدار کافی

 

این سوپ از لحاظ مواد غذایی بسیار غنی است بدینجهت اشکالی ندارد اگی یکی دو نوع از سبزیهای ان ریخته نشود.

طرز تهیه:

پیاز و فلفل و شلغم و کرفس و کله کاهو را باندازه یک بند انگشت خرد می کنیم و با کلم خرد شده مخلوط و در روغن کمی سرخ می کنیم بعد اب ابگوشت را اضافه می نمائیم (در صورتیکه شیر مصرف کنیم ابتدا با یکی دو لیوان اب سبزیها نیمه پز شود بعد سیب زمینی خرد شده و اسفناج و ترشک را مخلوط میکنیم و داخل سایر سبزیها میریزیم و میگذاریم تمام سبزیها با حرارت ملایم بپزد ولی زیاد له نشود بعد کمی نمک میریزیم اسپاگتی را جداگانه در اب جوش و نمک می جوشانیم تا پخته و نرم شود و به سوپ اضافه می کنیم و بعد از چند جوش سوپ را در سوپخوری می کشیم.

اگر بخواهیم اب این سوپ کمی غلیظتر شود ممکن است یک قاشق سوپخوری ارد را در 50 گرم کره کمی سرخ کنیم و وقتی سوپ کاملا اماده شد داخل ان بریزیم و بعد از دو سه جوش سوپ اماده است.

 

نوع دیگر سوپ سبزی-برای 6 نفر:

1-

آب مرغ

5 تا 6 لیوان(از اب گوشت نیز می توان استفاده کرد)

2-

هویج

یکی دو عدد

3-

شلغم(یا چغندر مخصوص برش)

یکی دو عدد

4-

فلفل سبز

3 تا 4 عدد

5-

کرفس خرد شده

دو سه قاشق سوپخوری

6-

پیاز خرد شده

دو سه قاشق سوپخوری

7-

تره فرنگی خرد شده

یک فنجان

8-

ژامبون با کالباس بی چربی خرد شده

100 تا 150 گرم

9-

برنج

75 گرم در حدود 2/1 پیمانه سر خالی

10-

گوجه فرنگی خرد شده

دو فنجان

طرز تهیه:

برنج را میشوئیم میگذاریم با اب مرغ نیم پز شود. و بعد پیاز و هویج و شلغم و فلفل خرد شده و تره فرنگی وکرفس را اضافه می کنیم و باندازه کافی نمک می ریزیم انگاه ژامبون و یا کالباس را میریزیم و بعد از یکی دو جوش سوپ را در سوپخوری میریزیم. (بجای ژامبون یا کالباس می توانیم دو فنجان گوشت مرغ خرد شده و پخته شده مصرف کنیم.) بدیهی است اگر با مقدار اب مرغ ذکر شده مواد فوق پخته نشد کمی اب بان اضافه می کنیم.

 

سوپ سبزی ورمیشل-برای 6 نفر:

1-

لوبیای سبز خرد شده

یک فنجان

2-

سیب زمینی خرد شده

یک فنجان

3-

سیر

دو حبه

4-

رب گوجه فرنگی

یک قاشق سوپخوری

5-

زرده تخم مرغ

دو تا سه عدد

6-

روغن زیتون

سه چهار قاشق سوپخوری

7-

نعناع و ترخان خرد شده

یکی دو قاشق سوپخوری

8-

ورمیشل

250 گرم

9-

آب گوشت

سه چهار لیوان

10-

نمک و فلفل به اندازه کافی

 

طرز تهیه:

لوبیا را با ابگوشت نیم پز می کنیم و سیب زمینی را بدان می افزائیم بعد سیر را مب کوبیم و در روغن زیتون کمی سرخ می کنیم کمی سرخ می کنیم با ورمیشل داخل سوپ میریزیم همه این مواد پخته شود ولی زیاد له نشود انگاه رب گوجه فرنگی را در کمی اب حل میکنیم و داخل سوپ میریزیم و باندازه کافی نمک و فلفل میزنیم و زرده تخم مرغ را کم کم داخل سوپ میکنیم.و بعد از یکی دو جوش سوپ را از روی اتش بر میداریم و در سوپ خوری میریزیم سپس نعناع و ترخان خرد شده را روی سوپ می پاشیم و ممکن است کمی پنیر رنده شده هم روی سوپ بدهیم.

 

سوپ سفید-برای 6 نفر:

1-

آب گوشت

5 پیمانه

2-

سس سفید غلیظ

2 پیمانه

3-

هویج رنده شده

2 تا 3 پیمانه

4-

کرفس یا جعفری خرد کرده

2 تا 3 قاشق سوپخوری

5-

نمک و فلفل به مقدار کافی

 

طرز تهیه:

سس سفید و ابگوشت را مخلوط میکنیم و بعد کرفس خرد شده و هویج رنده شده را در ان میریزیم و میگذاریم چند جوش بزند و سبزیها که پخته شد کمی نمک و فلفل میزنیم سوپ را در سوپخوری میریزیم و کمی جعفری خرد شده روی ان میپاشیم.

 

سس سفید

1-

آرد

4 قاشق سوپخوری سرخالی

2-

کره

75 گرم

3-

شیر

2 پبمانه

طرز تهیه:

ارد را در ظرفی میریزیم وشیر را کم کم روی ارد میریزیم تا ارد در شیر حل شود بعد شیر را روی اتش میگذاریم  و مرتب بهم می زنیم تا شیر بجوش بیاید و غلیظ شود انگاه کره را داخل سس می زنیم و بعد از یکی دو جوش سس را از روی اتش بر میداریم.

 

سوپ فرمی یر ( روستایی  – برای 6 نفر

 1-شلغم متوسط                                                 1تا 2 عدد

2-هویچ متوسط                                                   1تا2 عدد

3-پیاز متوسط                                                      1تا2 عدد

4-کلم برگ سفید خرد شده                       در حدود دو لیوان

5- کره                                                    در حدود 100 گرم

6-نمک و فلفل به مقدار کافی

7-آب گوشت                                           5 تا6 پیمانه

طرز تهیه:

پیاز و شلغم و هویج را خرد و در کره کمی سرخ می کنیم ، بعد 4 تا 5 لیان آب گوشت ذا بآن اضافه می کنیم و کلم را می ریزیم و می گذاریم تمام مواد با حرارت ملایم بپزد.

ممکن است باین سوپ کمی هم لوبیای سبز خرد شده اضافه کنیم و کمی نان تست شده کوچک را در سوپخوری قرار دهیم و سوپ را روی آن بریزیم.

 

سوپ کدو حلوائی – برای 6 نفر:

1- کدو حلوائی                                         یک کیلو

2-شیر                                                   نیم لیتر

3-کره                                                     50گرم   

4-پیاز سرخ شده                          دو قاشق سوپخوری

5-نمک و فلفل                                         به اندازه کافی

طرز تهیه:

کدو را پوست می کنیم و تکه تکه می کنیم و با یکی دو لیوان آب و کمی نمک می گذاریم بپزد، بهد آنرا از صافی رد می کنیم تا بشکل پوره در بیاید و با شیر و پیاز سرخ کرده مخلوط می کنیم و روی حرارت ملایم می گذاریم تا آهسته چند جوش بزند , بهد کره را در سوپخوری قرار می دهیم و سوپ را داغ داغ روی کره می ریزیم و سر میز میبریم.

 

سوپ گندم

این سوپ نیز مانند سوپ جو تهیه می شود منتهی بجای جو از گندم پوست گرفته استفاده می کنیم و کمی رب

گوجه فرنگی به آن می زنیم.

سوپ فلفل

مواد لازم برای شش نفر

1- آبگوشت                                                         5تا6پیمانه

2-فلفل سبز دلمه ای                                            نیم کیلو

3-هویج متوسط                                                   3تا4عدد

4- پیاز متوسط                                                     2تا3 عدد

5-سیب زمینی اسلامبولی                                    نیم کیلو

6-مرزه و جعفری خرد کرده                          2تا3قاشق سوپ خوری

7- نمک و فلفل                                                    بقدر کافی

8-خامه ( در صورت امکان)                         صد گرم

طرز تهیه

فلفل و هویج و پیاز را بشکل خلال نازک خرد می کنیم و با آبگوشت می گذاریم بپزد- سیب زمینی ها را پوست می کنیم و خلال می نمائیم و داخل سوپ می ریزیم تا بپزد ولی زیاد له نشود و در آخر کار مرزه و جعفری را اضافه می کنیم و بعد از یکی دو جوش سوپ را در سوپ خوری  ریخته و خامه را روی آن می دهیم  – در صورتیکه بخواهیم این سوپ کمی غلیظ بشود یک قاشق سوپ خوری آرد را در 50 گرم کره کمی سرخ می کنیم وقتی سبزی سوپ پخته شد داخل سوپ می ریزیم و بعد از دو تا سه جوش آنرا در ظرف می کشیم.